Some items you may already have, but this list will help you each week to gradually add to your stocks while keeping within the budget of £3.00 per day per person averaged over a month of 31 days.
Obviously some items will last longer than others, and unable to know the consumption eg of Jam/Marmalade in your family you will have to replace those at regular intervals.
Shopping List | Price at Lidl | Quantity | N/A or cheaper at |
January 2021 | |||
Chilli powder | £0.69 | ||
Coffee bottle | £1.89 | 200 | |
Coffee for filter | £2.49 | 227 | |
Cooking oil | £1.09 | 1000 | |
Cornflour | £0.79 | 400 | |
Curry Powder | £0.69 | ||
Garlic fresh | £0.39 | ||
Gravy powder | £0.79 | ||
Jam | £0.25 | Aldi/Tesco | |
Lard | £0.39 | ||
Lentils N/A | £1.15 | 500 | Tesco |
Margarine – cooking N/A | £0.55 | 500 | Tesco |
Marmalade | £0.45 | Tesco | |
Milk powder N/A | £1.00 | Tesco | |
Oregano | £0.35 | 50 | |
Pepper – white | £0.59 | 50 | |
Salad Cream | £0.55 | ||
Soy Sauce | £0.45 | 150 | |
Spread – ‘Heavenly butterly | £0.69 | 500 | |
Sugar | £0.65 | 1000 | |
Sultanas | £0.99 | 500 | |
Tea bags | £3.49 | 240 | |
Tomato Ketchup | £0.45 | ||
Vinegar | £0.29 | 568 | |
TOTAL | £20.51 |
Tip 1: If you have a monthly income and feeding 4 adults the idea is to keep your budget below £3.00 per per person = £12.00 per day and £84 per week. day = £12.00 and your food bill over 31 days (an average month = £372.00.
Tip 2: If you come in under budget add to your stock cupboard, always useful to have tins of soup, beans, tomatoes, sweetcorn. Your first few weeks will cost more if you are starting from scratch, you may want to add more stock cupboard items you a little of but regularly.
Tip 3: I do have salt, but rarely use it, as so much else contains it, especially tinned foods.
Tip 4: Each week you may not use all the ingredients you purchase especially if you feed two children and not four adults. There will be items like flour you don’t use up, and these can easy be stored in a dry cupboard, and you won’t need to buy until it runs out. Perhaps keep that as a stock cupboard item, to help future budgetting.
Tip 5: Ask those who have take away foods to let you have their containers as these are ideal and easily stacked when refrigerating or freezing unused food.
Tip 6: Remember the motto: “Waste not, want not” If you live by that you will be healthy, maybe not wealthy, but will become wise.
Tip 7: The menu each week is for budgetting your main meals. The budget and menus stay mainly the same for breakfast and lunch and worked out at £1.00 per day which is added to the cost of the main meal . You still have to check and keep your cereals at regularly priced along with the bread and milk you will use each day.
Tip 8: Children may only have toast or cereal for breakfast and take a packed lunch to school. Children do come home hungry, so offer that cereal or toast they didn’t have earlier, don’t give them too much to spoil their appetite for dinner.
Tip 9: If possible do your weekly shop without the children for they can be very persuasive. Don’t be tempted, or feel blackmailed into purchasing crisps or sweet items in the supermarket.
Tip 10: This is a good opportunity to teach them to manage money, to help them add up your bill, and subtract against your weekly income. Buy that packet of chocolate biscuits 18 for 42p but only given as a treat, for nothing wrong with a biscuit a day to encourage children at work and play!!